Ankstesniame įraše dalijausi savo išklausytais mokymais ir lektoriais. Mokymuose dalyvavau supratęs, jog vadovu dar tik reikia tapti. Lygiagrečiai mokymams „PrestaRock“ besiformuojanti komanda dirbo toje srityje, kurioje buvau stipriausias: tai el. parduotuvių kūrimas. Tad kaip mums sekėsi dirbti su klientais?

Pagaliau jau po gerų profesionalių ketverių ar penkerių metų darbo su IT projektais jau žinojau, kas veikia, o kas ne, turėjome atidirbtus sprendimus ir išgrynintą, nors ne visiškai formalizuotą procesą, kaip sukurti tinkamą, unikalią el. parduotuvę.

Tuomet mumis jau žinojo įvairūs verslo konsultantai, kurie dalyvaudavo verslo plėtroje, tad pirmieji didžiausi klientai ir padangų srities žinios buvo sukauptos būtent taip: per rekomendacijas. Pamenu, kai pradėjus bendradarbiauti buvau vos ne vidinis kliento žmogus, kuris ne tik kūrė el. parduotuvę ir programavo ją, bet apskritai aiškino ir padėjo suprasti, kaip tą el. komerciją vystyti tinkamai, nesuklystant.

Sėkmė kuriant ir vystant projektus daugiausia atėjo iš rekomendacijų. Taip pamažu priartėjome iki savo didžiausių laimėjimų, kurių vienas buvo koncerno Lietuvoje naujo prekės ženklo įvedimas į rinką ir unikalios parduotuvės sukūrimas nuo nulio iki paleidimo vos per tris mėnesius.

Taip, bendradarbiaudami didelėje, turbūt iki šiol profesionaliausių mano matytų žmonių komandoje, sugebėjome padėti klientams į Lietuvos rinką įvesti visiškai nematytą ir naują prekės ženklą. Ir tai padaryti sugebėjome per neapsakomai trumpą laiką! Jeigu tipiškai unikalios (ne šabloninės ir ne modifikuotos) el. parduotuvės kūrimas ir paleidimas mūsų 4–5 žmonių komandai trukdavo gerus šešis mėnesius, tai šį darbą sutrumpinome dvigubai!

Dar vienas laimėjimas – bene vienos pirmųjų ir bene didžiausio vaistinių tinklo Lietuvoje el. parduotuvės sukūrimas. Išties net nebepamenu, ar klientas atėjo per tiesiog užklausą ir pasirinko „PrestaShop“ kaip vieną iš tuomet geriausių sistemų, ar jau iš anksčiau buvo susipažinęs su mūsų darbų kokybe.

Didelis, reiklus ir vieną didžiausių lankomumų turintis klientas tuomet mums sukūrė naujų iššūkių: kaip susitvarkyti su greitaveika, apie kurią niekada anksčiau galvoti nereikėdavo. Per sekundę sugeneruojami net keletas užsakymų vienu metu atrodė kažkas nerealaus!

Drąsiai galiu pasakyti, kad viso šito augimo sėkmė buvo mano asmeninės vertybės, perkeltos į verslą: kokybė, rezultatas, vienu žingsniu daugiau ir skaidrumas. Tai vertybinis pamatas, kuris tuomet buvo svetimas kitiems vykdytojams, siekiantiems tik greičiau „atsimušti“ projektą ir pasiimti pinigus. Kadangi pats suderindavau projektus su klientu, o paskui viską sutikrindavau prieš jiems perduodamas, turėdamas karčios patirties su klaidomis, buvau ypač skrupulingas ir griežtas, siekiau, kad rezultatas atitiktų tai, ko klientui iš tiesų reikia.

Antrasis didžiausias privalumas buvo tai, kad aš, augantis specialistas, nuo šešiolikos metų paliesdavau ir verslo dalį: nebuvom tik programuotojai, kurie vykdo tai, kas pasakyta. Išties buvome komanda, kuri, apjungusi verslo analitikos žinias, turimą patirtį ir žinias, galėjo klientams padėti sutaupyti pinigų ir neišleisti jų ten, kur nereikia.

Trečias pastebėjimas – sutaupydavome ne tik pinigų, bet ir žmogiškųjų kaštų: savo konsultacijomis ir turimais sprendimais neeksperimentuodavome su klientais ir jų sąskaita nesimokydavome. Turėjome jau iš anksto paruoštus, atidirbtus sprendimus, kurie tiesiog veikė, tai buvo teisingai pasirinktas kelias iš pirmo karto. Tiesiog jau žinojome, kas veikia, o kas ne, ko nedaryti, o ką daryti taip, kad nereikėtų perdaryti, ir panašiai.

Ketvirtas sėkmės raktas buvo pasirinkti tinkami subrangovai dizaino karpymo srityje bei administruojant serverius. Net ir šiandien galiu drąsiai pasakyti, kad prireikus turime pačius geriausius Lietuvoje serverių administratorius, kurie tuomet apskritai Lietuvos klientams net nedirbdavo ir mums darė išimtį.

Penktasis atsakymas, kodėl mus visi rinkosi, turbūt būtų sąžiningai pripažinti, kad buvome ir tiesiog pigūs. Savo preliminarius įverčius pateikdavome ne pagal jaunesniojo ar vidutinių žinių specialisto atlikimo tempą, bet pagal mano paties, su „PrestaShop“ dirbusio daugiau nei pusę dešimtmečio. Tokiu būdu viskas, ko nepadarydavome ir netilpdavome į įvertį, būdavo mūsų pačių bėda, o tai išties sukurdavo daug naudos klientui, nes jis nepermokėdavo. Kitaip nei mūsų konkurentai, sukūrėme daug vertės verslui už gerą kainą, tad tapdavome vienas pirmųjų pasirinkimų el. komercijos srityje vystant projektus su „PrestaShop“.

Įrašo pabaigoje turbūt norėtųsi pasidžiaugti, kad, nepaisant sėkmių ir gerų projektų, kartais turėdavome ir vis dar nenusisekusių projektų, kurių biudžetą viršydavome itin ženkliai ar klientas būdavo toks priekabus, kad įsiveldavome į nereikalingus ginčus. Vis dėlto ir iki šios dienos galiu drąsiai pasakyti, kad visus projektus nepaisant įvairių kliūčių esame įgyvendinę, nė vieno nenumetę ir/ar galų gale juos paleisdavome, kad ir šiek tiek vėliau ar sunaudoję daugiau kliento biudžeto ar ženkliai apsiskaičiavę savo nenaudai.

Pastebiu, kad ši tendencija šių dienų Z kartai tapus įmonių vadovais pamažu nyksta. Tampa normalu viduryje dingti, nebaigti projekto arba tiesiog atsisakyti kliento, jeigu jis reiklus, o tavo kompetencijos to nepakelia, ir tai liūdina. Atrodo, kad grįžtame bene dešimtmečiu atgal, kai privalumas buvo tai, kad dirbi ne išverstomis rankomis, o šiandien privalumu tampa tai, kad išdrįsti prisiimti atsakomybę ir elementariai projektą tiesiog pabaigti iki galo.

Parsisiųskite dokumentą

  • Kas yra įmonės kultūra ir apie ką ji, šiame savo ir įmonės gyvavimo
  • To paties norėjau ir aš – kad mano darbuotojai

Rašykite komentarą