Realusis laikas kompiuterių srityje

Autorius: ToniVC
Autorius: ToniVC

Vis daugiau internete kalbama apie realųjį laiką ir jo įtaką vartotojams, tarnyboms ar apskritai diskutuojama, ką juo naudojantis galima pasiekti, kokias šiuolaikines interneto ir kompiuterijos problemas galima išspręsti. Internete galime stebėti esamą konkurenciją tarp įvairių interneto tarnybų tokių kaip Bing, Twitter, Facebook ir kt. Kuo tas realusis laikas toks ypatingas ir svarbus?

Nors dar tik aštuoniolika mėnesių praėjo nuo socialinių tinklų bumo, mes judame dar toliau ir atrodo, jog spausime akceleratoriaus pedalą iki dugno. Jau dabar vis populiarėjančių RSS srautų amžius vadinamas praeitimi dėl savo informacijos pateikimo laiko atžvilgiu. Kūrėjams ir paties vartotojams nebeužtenka valandos ar dviejų nuo informacijos pasirodymo iki jos gavimo. Kūrėjams tiesiog atsibodo nuolatinis aplinkui šmėžuojantis informacijos sklaidos lėtumas, o geriausiai tai iliustruoja tas pats RSS srautas lyginamas su Twitter žinučių pasirodymu po patvirtinimo.

Tam įtakos turi ir socialiniai tinklai. Dabar juk internetas yra kaip vienas didelis ne tik kompiuterių, bet ir vartotojų socialinis tinklas. Tarnybų funkcionalumas persipina, informaciją vis lengviau perduoti iš vienos interneto pusės į kitą, atsiranda vis daugiau galimybių dalintis informacija su savo bendraminčiais, priklausyti įvairioms grupėms vienu metu ir t.t. Pagrindinė problema, kuri stabdo šį vystymąsi tai informacijos pateikimo laikas. Vartotojai sėdintys prie savo kompiuterių tikisi bendrauti taip pat, kaip realybėje, kai draugas nuotrauką ar tavo parašytą įrašą gali pamatyti tuoj pat, o ne po kelių valandų ar net dienų.Dėl šių priežasčių realusis laikas nebėra kažkokia keistenybė internete, veikiau atvirkščiai – tampa būtinybe.

Tačiau realaus laiko esmė ne pojūtis, kad tu bendrauju dabartiniu laiku (bent jau iš šiuo metu esančių pozicijų kūrėjams), o per kiek laiko mano užduotas klausimas gali būti atsakytas. Visgi norint išspręsti šį klausimą susiduriama su nemažai problemų.

Didžiausias iššūkis kuriant realiojo laiko sistemas yra nuolat atsinaujinančios informacijos srauto pateikimas žmonėms. Čia susiduriama su chronologijos paprastumu bei poreikiu filtruoti, analizuoti, grupuoti ir skirstyti informaciją. Be informacijos atsirinkimo realusis laikas taps tik bendra mase, kuri nuolat žmogų atakuos – jau dabar kalbama apie tai, jog informacijos srautai per penkerius metus išaugo keleriopai, jeigu ne dešimtimis kartų. Lieka tik įsivaizduoti visą tą informaciją atkeliaujančią iki mūsų.

Kita problema, operacinis suderinamumas – iš realaus laiko tarnybų nebus nieko, jeigu jos tarpusavyje nebendradarbiaus ir nekurs kertinių standartų formuojant tą patį filtravimą ar pateikimą vartotojams. Žmogus prisėdęs prie interneto ir parašęs žinutę Facebook dažnai nori, kad ta pati žinutė atsidurtų dar keliose tarnybose, pavyzdžiui, Twitter ir pan. Kaip visas tarnybas suderinti, kad jos nesudarytų problemų vartotojams.

Interneto sparta, mano nuomone, taip pat svarbus šios problemos elementas. Norint kad informacija mus pasiektų greitai, reikia greitai talpinti ir atverti informaciją. Šiuo metu sunkiausia yra su video bei audio medžiaga, kuriai šiuolaikinis internetas daugelio namuose yra per lėtas. Asmeniškai tokios problemos nejaučiu, tačiau jos pasireiškia tiems, kas nori žiūrėti internete realaus laiko transliacijas ar panašius dalykus.

Iš kitos pusės realaus laiko pojūtis gali būti žalingas pačiam jo vartotojui. Jau dabar esame nuolatinio budėjimo rėžime ir nuolat laukiame telefono skambučių, išlendančių greitųjų žinučių programų langų ar panašių dalykų. Tuo pačiu mums sunku ir atsisakyti šių savo įpročių – palikti telefoną namie, išjungti Skype… Panašių pavyzdžių tikriausiai galima vardinti be galo daug. Taip pat reiktų prisiminti apie informacijos srautus, apie kurios kalbėjau prieš tai.

Psichologai plintantį socialinių tinklų fenomeną taip pat vertina pakankamai atsargiai ir bijo, jog žmonės vis mažiau bendraus su  draugais, pažįstamais tikrame gyvenime, nes internetas su realiuoju laiku sunaikins tokį poreikį.

Realiojo laiko paieškos, informacijos apsikeitimas gali išspręsti informacijos sklaidos problemas kompiuterių srityje, tačiau tuo pat metu gali sukelti ir tam tikrų problemų jų vartotojams – paprastiems žmonėms. Kol kas bent jau esame  pakankamai toli nuo tikro realiojo laiko interneto, tačiau stebint dabartines tendencijas mažus žingsnelius pirmyn galime matyti kiekvieną dieną. Manau, kad svarbiausia šioje vietoje spaudžiant akceleratorių iki galo nesudeginti variklio, nes kitaip bus daugiau rūpesčių nei naudos.

Dalis informacijos panaudota iš asmeninio Louis Gray tinklaraščio.

Rašykite komentarą

Komentarai

  • Blogorama #630
    17 liepos, 2009 / 19:10
    Atsakyti

    […] laikrodį. Internetas realiu laiku? Kai ir taip nieko nespėjame perskaityti, pakomentuoti, pasižymėti, apžvelgti, parašyti? O gal […]