Pirmasis mano realus paaugliškas darbas, kaip jau rašiau ankstesniuose įrašuose, buvo UAB „Pačiolis“ rašomi autoriniai straipsniai. Rašydavau iš anksto numatyto ilgio straipsnius pasiūlytomis temomis apie informacines technologijas. Juose dominavo patarimai buhalteriams, pavyzdžiui, kaip efektyviau naudotis Word, Excel, kaip tinkamai rašyti el. laiškūs.
Už šiuos straipsnius gaudavau nei daug, nei mažai – apie 150–160 tuometinių litų (konvertavus grubiai gautųsi vos 30–40 Eur į rankas). Tuomet atsiskaitymas vykdavo pagal tuomet populiarias autorines sutartis. Bet ne pinigai buvo svarbiausia!
Kartu visuomet gaudavau ir vieną nemokamą popierinę laikraščio ar žurnalo kopiją su savo straipsniu. Turbūt pasididžiavimas matant savo pavardę laikraštyje buvo daug svarbiau už tą gautą uždarbį. Pamenu, jog vieną straipsnį tuomet parašydavau per geras 5–6 valandas ir tipiškai vienam straipsniui skirdavau gerą šeštadienio pusdienį.
Lygiagrečiai tuo pačiu metu soc. tinkluose ir medijoje mano turinys buvo susijęs su tuo, kaip noriu mokytis PHP programavimo. Klausdavau patarimų, dalindavausi savo mintimis ir rašydavau apie savo pirmuosius programavimo žingsnius – ką ir kaip išmokstu.
Pamenu, kaip iš internetą mums įvedusio tinklo specialisto, su kuriuo vietiniame mIRC kanale palaikydavome ryšį, dovanų gavau didžiulę PHP 4.0 pradžiamokslio knygą – gal tūkstančio puslapių, mėlynas viršelis:
Tiesa, visa tai vyko tą pačią vasarą, kai pradėjau rašyti tinklaraštį. Mokydavausi ir vasarą skaitydavau bei konspektuodavau šią knygą. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad mokykloje programavimo pamokų tuomet dar neturėjome, jeigu gerai pamenu, tad prisilietimas prie PHP buvo pirmieji realesni ne Pascal bandymai.
Atsimenu, visiškai nebuvo aišku nei kas ta funkcija, nei kas kintamasis. Tiesiog netilpdavo galvoje, bet buvo be galo įdomu. Jausdavausi lyg tuose žiūrėtuose filmuose, apie kuriuos jau rašiau, ir tuo pačiu buvo iš esmės įdomu suprasti, kaip tie hakeriai iš tiesų darbuojasi ir / ar kokius kodus rašo.
Net ir šiandien vis dar turiu sąsiuvinį, kuriame konspektavausi ir mintinai mokiausi PHP funkcijas. Taip, tai tiesa! Vasaros vakarais iš knygos į savo sąsiuvinį perrašydavau array_sort() ar panašias funkcijas.
Tada atsigulęs tiesiog lovoje skaitydavau užrašus ir mokydavausi atmintinai. Tikėjau, kad suprasdamas ir gebėdamas atsiminti funkcijas, galėsiu lengviau programuoti ir sugalvoti algoritmus, kurie man reikalingi, t. y. iškart pasiūlyti geresnį kodą ir sprendimą. Jau tuomet galvojau apie kokybę!
O paskata mokytis buvo turbūt daugiausia tai, kad norėjosi pačiam tobulinti savo tinklaraštį ir jame pridėti funkcionalumų, adaptuoti ir keisti. Visas jis – nuo fantomas.lans.lt iki smaizys.lt – vis dar yra suprogramuotas mano paties. Taip, taip, net šitas, kurį dabar skaitote.
Visas savarankiškas mokymasis iki realaus programavimo užtruko gana nemažai: apie pusantrų metų savarankiško mokymosi iki pirmojo apmokamo darbo programavimo srityje. Vėlgi atsitiktinumas ir tik dėl to, kad kažkada buvau įkūręs tinklaraštį, mane pastebėjo vienas iš blogerių ir geras tviterio bičiulis Vidmantas Kabošis.
Pirmasis programuotojo darbas ir dar vienas lūžis karjeroje! Programuotoju tuomet savęs dar tikrai nelaikiau! Turbūt mažiau, nei kad Jūs kiekvienas, kandidatuojantis į PrestaRock programuotojus, nes tik tik buvau baigęs 11 klasę ir vis dar programavau tik mokyklinius Pascal, C++ uždavinius, o PHP programavimas apsiribodavo mano tinklaraščio tobulinimu.
Pamenu, tą šaltą žiemos vakarą sėdėjau ir galvojau, kaip čia viską reikės padaryti. Neturėjau jokių svetainės kūrimo pagrindų, pavyzdžių, nuo ko reikėtų pradėti arba kaip padaryti sistemos architektūrą.
Turėjau dizainą. Reikėjo padaryti veikiantį sprendimą. Ir dar rusišką. Kalbos, kurios visiškai nesuprantu. Štai kaip atrodė pirmasis mano gyvenime sukurtas puslapis nuo nulio:
Kaip manote, kiek klaidų jame buvo ir kiek visko neveikė? Daug. Nemažai reikėjo perdaryti. O ką manote apie saugumą?
Visai netrukus įgavau daugiau pasitikėjimo ir tą patį 2010-ųjų pavasarį gavau pirmąjį darbą su darbo sutartimi. Nuo to laiko užsiiminėjau visokiais „įvairaus plauko“ darbais pagal autorines sutartis.
Apie programuotojo pirmuosius realius darbus – jau kitame įraše!
Komentarai
[…] programavime žengė pirmuosius žingsnius, lygiagrečiai kūrėsi ir pirmieji karkasai. Kartojau tas pačias aprašytas praktikas, kai tiesiog nusirašydavau CodeIgniter funkcijas ir iš sąsiuvinio mintinai mokydavausi, kad […]