Ar kas nors iš Jūsų dar pamena nemokamas svetaines? Hostinger neretai skelbiasi kaip buvęs vienas pirmųjų ir populiariausias, teikęs prieglobą internete nemokamai, tačiau Lietuvos rinkoje būdavo dar vhost.lt, blogas.lt ir keletas kitų.
Mainais už rodomą reklamą tavo tinklaraštyje gaudavai subdomeną, pavyzdžiui, fantomas.vhost.lt, ir galėdavai beveik ką nori susidiegti ir turėti savo svetainę, tinklaraštį, o galbūt net ir savo forumą.
Tiesą pasakius, turbūt esu išbandęs juos visus. Be kažkada pirmųjų pabandymų spaudinėti recaptcha už tuometinius du dolerio centus, kuriuos pervesdavo į Paypal, esu bandęs sukurti ir forumą, ir svetainę, ir tinklaraštį. Tinklaraščiai kažkaip jau taip išėjo, kad prigijo.
Pamenu, jog pirmasis apskritai pabandymas susikurti svetainę buvo tiesiog plikas HTML kodas, kai perrašinėjau įvairius straipsnius ir galvosūkius iš tuometinių knygų, enciklopedijų ar turėtų vaikiškų žurnaliukų. Anekdotai, galvosūkiai, įdomybės ir netikėti faktai. Ir patikėkite manimi, tąkart apie responsive dar galvoti tikrai nereikėjo!
O ką daryti sukūrus tokį turinį? Reikėdavo jį išviešinti. Būdavau tas tikrasis spam‘eris, kuris jungiasi į forumus, deda nuorodas ir kviečia apsilankyti bei atrasti kažką „naujo“. Tiesa, būdavo ir geresnių būdų: apsikeisti nuorodomis ar specialios forumo skiltys, kuriose galėjai dalytis savo įrašais. Ir net nebanino!
Jeigu jau lendame gilyn į nostalgiją, tai reikėtų paminėti ir Google Analytics priešistorę. Ar kas nors pamenate vadinamuosius puslapių counter‘ius? Jie leisdavo stebėti savo svetainės populiarumą pagal tam tikrą kategoriją, o tuo pačiu rodydavo, kiek svetainėje lankosi tiktų lankytojų. Būdavo išties smagu matyti, kai į tavo svetainę vienu metu užsuka net ~13 ar 15 žmonių, o savaitiniai rodikliai rodydavo gal net kokius ~200–300 unikalių lankytojų.
Kiek rimtesnis tinklaraštis, kuris jau įgavo padoresnį turinį, buvo Smaizys.lt, minėtojo fantomas.vhost.lt atnaujinimas.
Tinklaraščio idėja gimė su mano geriausiu draugu karštą birželio dieną tiesiog vaikštinėjant kieme. Pamenu lyg dabar, kaip šalia penkiaaukščio pilko sovietinio daugiabučio žingsniuodami kalbėjomės apie gyvenimo prasmę ar ką norėtume veikti ateityje. Aš vis postringavau apie tą jau rodytą visureigį, kurį matėte nuotraukoje.
Manęs neapleido mintis, jog reikia daryti kažką prasmingo. Kažką vertingo. Ir prasminga atrodė rašyti internete. Sau ir kitiems. Rašyti tai, kas išlieka, ir tai, kas galbūt ateityje primins kitiems apie mane.
Tad nors ir impulsyvus žingsnis sukurti „profesionalų“ tinklaraštį žinant mano priešistorę nebuvo toks netikėtas, jam ryžausi gana spontaniškai. Dar tą pačią dieną grįžęs susidiegiau WordPress ir pradėjau.
Pirmasis straipsnis gimė apie Adobe Photoshop, nes tuomet žiūrėjau nelegaliai atsisiųstus tutorial’us apie šią programinę įrangą, o tai iš esmės pasėjo kelią ateityje karpant ir dirbant su dizainais. Laisvu laiku mokiausi retušuoti nuotraukas. Neturėjau kažkokio tikslo, tačiau turėjau net 5 DVD, kuriuos kaip hobį stebėjau ir mokiausi. Tiesiog atlikau užduotis praktiškai.
Vėliau šios žinios man pravertė dirbant su interneto svetainėmis. Ne paslaptis, kad Adobe Photoshop dar visai neseniai buvo bene vienintelis įrankis, kuriuo dizaineriai piešdavo WEB dizainą, o karpytojai naudodavosi, kad jį sukarpytų.
Jei atvirai, net ir šiandien mano PhotoShop įgūdžiai yra ženkliai geresnei, nei naudojantis ta pačia FIGMA, kurios niekaip negaliu prisipratinti nepaisant to, kokia moderni ir išgirta ji būtų.
Vėlgi dar keletas atsitiktinumų: impulsyvus tinklaraščio susikūrimas ir mokymasis naudotis PhotoShop vien dėl smalsumo galų gale išaugo į mano ateities formuojamus įgūdžius ir pirmąjį darbą.
Beje, jeigu kam įdomu, pirmasis straipsnis publikuotas 2007 m. birželio 12 d. Jo nuorodą vis dar galite rasti čia: https://www.smaizys.lt/informacines-technologijos/adobe-photoshop-cs3-%e2%80%93-pliusai-ir-minusai/
Komentarai
[…] Išlikau aktyvus tinklaraštininkas. Po pirmosios pažinties su PrestaShop nesustojau domėtis šia el. komercijos sistema, šiandien tapusia lydere Lietuvoje ir Europos šalyse. Buvau itin aktyvus forumo dalyvis, kurio profilio anketą dar ir dabar galima rasti. […]