Kompiuteris bukina žmogaus protą

Šiuolaikiniame informacinių technologijų pasaulyje mūsų kasdienybė neįsivaizduojama be kompiuterio ir jo teikiamų galimybių buityje ar darbuose. Tačiau pastaruoju metu manoma, jog kompiuteris ne tik padeda, bet ir turi tam tikros neigiamos įtakos mums, mūsų protui. Mokslininkai pradeda kalbėti apie tai, kad taip gyvendami ir naudodamiesi kompiuteriais bukiname savo smegenis.

Vaikai ištisomis dienomis žaidžia beprasmius žaidimus, kurie ne tik kad ištuština tėvų pinigines bet ir jiems patiems nesuteikia nieko gero. Nuolatinis toks pat bėgiojimas ratais, šaudymas į tuos pačius žmogeliukus ar kitus gyvius po truputį sekina smegenis ir žmogus nebegalvoja, o tiesiog daro – bėga, šaudo ir nieko daugiau. Keisčiausia, kad didžioji dalis populiariausių pasaulio žaidimų pagrįsti būtent tokiu principu, nors tai monotoniška smegenimis, tačiau daugumai įdomu ir tinkama. Kiekvieną dieną žmogaus smegenys mirksta šiame „gėryje“, o neretai tai tampa ir įvairiomis priklausomybėmis nuo žaidimų. Skaitydami knygas ar atlikdami kitokią meninę veiklą mes bent jau laviname vaizduotę, o žaidimuose viskas iškart pateikiama ekrane.

Kita problema, tai primityvumas naudojantis kompiuteriais ir internetu. Mes džiaugiamės ir esame patenkinti, kad naujosios technologijos už mus atlieka daugybę dalykų, tačiau kompiuteris kartais pasiglemžia daugiau nei iš tiesų reikia. Internete paplitusios įvairios laiko planavimo ir dienotvarkių programos, kurios ne tik pačios paskirsto žmogaus laiką, bet ir prisimena viską už jį. Žmogui net nebereikia atsiminti, ką ir kada jis turi padaryti, o mokslininkai mano, kad būtent tokio pobūdžio smegenų bukinimas ir yra pagrindinis veiksnys, dėl kurio žmones vis sunkiau įsisavina informaciją. Žmogus tiesiog atpranta pats mąstyti – viską už jį padaro internetas, kompiuteris ir keletas programų.

Smegenims reikia iššūkių ir nestandartinių užduočių, o kompiuterių pasaulyje eiliniam vartotojui to jau praktiškai nebėra. Visos svetainės, tinklalapiai ir programų vartotojų sąsajos kuriamos kuo paprasčiau, kuo lengviau – kad visi mygtukai būtų matomoje vietoje ir žmogus galėtų juos pasiekti vos vienu pelės paspaudimu. Taip informacija pasiekiama greičiau, tačiau iškilus minimaliems pasikeitimams ar pasikeitus aplinkai, žmonės pasimeta ir nebežino ką daryti. Panašiai būna mokyklose per informacinių technologijų pamokas, kai mokyklos kompiuteryje viskas vienaip, o parėjus namo šiek tiek pasikeitusios mygtukų buvimo vietos. Tuomet žmogus nebemąsto, o tiesiog ieško to, kas ten turi būti, neradęs pasimeta ir bėga klausti kitų, o ne pats sprendžia problemą. Tikriausiai sutiksite su manimi, jog tai pats paprasčiausias ir aiškiausias pavyzdys, kai parodoma, kad žmogaus smegenis jau yra bukinamos.

Kompiuteris mūsų pasauliui suteikė daugybę galimybių, bet mes pradedame aukoti savo protą dėl patogesnio ir geresnio gyvenimo. Mes džiaugiamės, kad nebereikia mąstyti ir pačiam visko daryti, tačiau ar ilgai viskas taip išliks ir ar mums iš tiesų geriau taip gyventi.

Rašykite komentarą

Komentarai

  • Nuomonė: PUPP lietuvių kalbos įskaita | Ričardas Šmaižys
    18 birželio, 2008 / 15:56
    Atsakyti

    […] Kompiuteris bukina žmogaus protą […]

  • Tomas
    18 birželio, 2008 / 20:43
    Atsakyti

    Klaidų daug :P

  • scania
    18 birželio, 2008 / 21:57
    Atsakyti

    Kompiuteris bukina… Niekai :) Iš mūsų klasės (augom be kompiuterių) knygas skaitė kas dešimtas :) Ir tai čia buvo laikai, kai knygą gerbėm kai knyga neturėjo jokių elektroninių priešininkų :D

  • Dėdė Mykolas
    19 birželio, 2008 / 13:22
    Atsakyti

    Gal dėl to tų klaidų čia ir daug, kad tekstą rašė kompiuterio atbukintas protas? ir dar tuo pačiu bukinančiu kompiuteriu?:)

    • Andrius
      15 birželio, 2009 / 17:46
      Atsakyti

      Galbūt ne todėl kad bukina, o todėl kad „Anglizuoja”(kalba)

  • Ričardas Š.
    19 birželio, 2008 / 17:54
    Atsakyti

    Prašyčiau konkrečiau įvardyti tas klaidas.

  • Dominykas
    21 birželio, 2008 / 16:32
    Atsakyti

    Kompiuteris ne bukina, o įgalina nesirūpinti dalykais, kurie nėra svarbūs. Štai va kompiuteris padaro kažką automatiškai už mane, o aš turiu laiko tuo tarpu išrasti raketą, su kuria mėnulin skrisim.

  • vytka
    3 gegužės, 2009 / 21:29
    Atsakyti

    nzn ar cia jau tiek daug klaidu bet man cia gerai aprasyta tema apie kompu nauda (tiksliau zala :D ) tai aciu Ričardui Š. uz tokia tema xD

    p.s. as kompo auka :D nes muzika pumpuojuos labai daug.cia skaitos toks pasakymas? :D

  • xxx
    24 rugpjūčio, 2010 / 15:54
    Atsakyti

    Manau internetas yra katalizatorius. Protinga zmogu jis dar labiau praturtins, o kvaila – dar labiau nubukins …