Kritika: Bendras (ne)pagalbos telefonas 112
Žiniasklaidoje vis dažniau pasigirsta kalbų apie tai, kad Europos Sąjunga skirs piniginę bausmę už tai, kad bendrasis pagalbos telefonas, veikiantis visoje Europoje, pas mus funkcionuoja netinkamai. Kadangi ir pačiam teko ne vieną kartą skambinti šiuo pagalbos telefonu, esu kaip pilietis nusivylęs šia netikusia tvarka ir funkcijos veikimu.
Visų pirma, kaip turėtų veikti šis bendras pagalbos telefonas? Mano supratimu, tai turi būti tas pats, kas JAV skambinti 911. Atsiliepusiai moteriai susakai visas iškilusias problemas, o ji savo ruožtu pagal nupasakotą situaciją iškviečia atitinkamus ekipažus: policiją, medicininę pagalbą, gaisrinę. Taip pat paskambinus šiuo telefonu turi būti galimybė tiesiogiai sujungti, tarkime, policijos ekipažą su skambinančiuoju, jeigu reikalinga konkreti informacija arba papildomi klausimai. Na, o visi kiti pranašumai – GPS nustatymas ir pan., yra sveikintini, tačiau pati problema ne jame.
Lietuvoje ši situacija atrodo, kiek kitaip. Paskambini 112, nupasakoji visą situaciją, tada tavęs dar paklausia kelių klausimų ir sako: „tuoj sujungsim su tuo ir tuo“. Tada tave sujungia su, tarkim, policija ir tu vėl iš naujo pasakoji savo istoriją. Tai kas čia per pagalbos telefonas? Jeigu miršta žmogus, negi tu du kartus turi aiškinti, kad tas žmogus senyvo amžiaus, turėjo ligų, dabar jam koks nors infarktas ar dar kas? Tuo labiau, kad po tų žodžių „sujungsime“ dažniausiai seka linksma muzikėlę. Visa tai užtrunka baisiai daug laiko.
Bendras pagalbos telefonas jau praranda vien savo esmę, kai prasideda tokios nesąmonės, kaip sujungsime, palaukite. Tai kuriai paskambinau, ta kuri atsiliepė prie 112 ir turi iškviesti visas reikalingas pagalbas, o ne sujunginėti tolyn. Tokiu atveju daug protingiau skambinti tiesiogiai 03,02,01 – bent jau laiko mažiau užgaiši.
Vieną kartą net nustebau, kai manęs paklausė ar adresas Klaipėdoje. Na, čia toks savotiškas šokas, esi pripratęs, kad žmogus kuriam perduodi adresą tikrai jį žinau ir nesuklys jo sakydamas kokiam ekipažui, o dabar, tiesiog net padarai mažą pauzę ir sakai: „taip, Klaipėdoje“. Na, šią situaciją išgelbėtų GPS, bet didžiausia problema yra ta, kad dešimt kartų reikia pasakoti tą patį ir bendras pagalbos telefonas praranda visą savo funkcionalumą.
Komentarai
Tiesa. Yra tekę kviesti greitąją šiuo pagalbos telefonu žmogui, kuris pargriuvo gatvėje ir pagal visus požymius jam buvo infarktas ar kažkas rimto su širdimi. Kaip sako amerikonai, „long story short”: iš mobilaus skambinu 112, sujungia su policija(!), papasakoju kas yra, tada mane „permeta” greitąjai pagalbai, o ten pirmas klausimas – Jūsųvardaspavardė? Atsakymas aišku buvo „Žmogui bloga, gal infarktas, važiuokit greičiau” ir vietos nurodymas. Nes kol pasakosi kas toks esi, tai žmogus ir pamirti gali. Skambinančiojo tapatybę ir vėliau gali išklausti, be to, skambinant iš mobilaus, jie tikrai mane gali identifikuoti, jei būsiu iš „juokautojų”.
Na, teko man skambinti 112 dėl širdies priepuolio (ačiū dievui – klaidingo) – niekas nesujunginėjo, atsiuntė greitukę nurodytu adresu Vilniuje.
noreciau labai priestarauti svetaines vadinamajam „kritikui” (jei dar butu galima taip pasakyti)…neissiaiskine veikimo strukturos sugebate tik smeizti tarnyba, o gal pirma tiesiog pasidomekite ja? mano te kad paskambinus 112 jau turi zinot kas nutko ir kur esat? juk tai nera aiskiaregiu tarnyba! nepamirskite elementarios elgesio taisykles ! KAIP BENDRAUSITE PATYS- TAIP IR SU JUMIS BUS BENDRAUJAMA! o smeizti yra pats zemiausias lygis galeciau drasiai sakyti! tiesa maziau ziurekite filmu, kad nesusidarytumet neigiamo ispudzio juk cia Lietuva, ne JAV, o jei nepatinka sistema- darykite isvadas kur jum geriau gyvent……
GPS technologijomis sužinoti iš kur skambinama įmanoma. Jūsų pasiūlymai (kraustytis į JAV, mažiau žiūrėti filmų) pakankamai juokingi švelniai tariant šiame komentare.