Asmeninė informacija internete (2)
Neseniai išreiškiau susirūpinimą pateikta medžiaga savo tinklaraštyje. Atėjo laikas plačiau apsvarstyti šį klausimą.
Manau, internete turėtų būti pakankamai informacijos, kad žmonės suprastų, kas jūs ir kuo užsiimate, taip pat turėtų galimybę su jumis susisiekti asmeniškai, pavyzdžiui, el. paštu. Kita, perteklinė informacija nereikalinga, tuo labiau, kad internetas vieša vieta, kurioje ne tik, kad tyko įvairūs priešiškai nusiteikę žmonės, bet ir kompiuteriniai robotai.
Internete kiekvieną dieną informacijos kiekiai tik auga, todėl juose pasimesti nesunku, o tai tampa kliūtimi ieškant tam tikro asmens ar paslaugų. Dėl panašių problemų tinklaraštyje ar kitoje savo asmeninėje svetainėje, internete reiktų pateikti kuo tikslesnę ir aiškesnę informaciją. Glaustumas ir paprastumas šiuo atveju laimi – nereiktų persistengti rašant apie savo charakterio bruožus ir kt.
Savo autobiografiją internete pravartu turėti tik tada, jeigu esi žinomas visuomenei ir įdomus žmogus. Šiuo atveju aš nesu nei žinomas, nei svarbus asmuo, taip pat ir mano amžius dar ne tas, kad galėčiau rašyti trijų puslapių aprašymą. :)
Žinoma, kvaila būtų internete platinti konfidencialią informaciją, mat, tai tikrai atsiliepia neigiamai. Tokią informaciją reiktų pateikti tik patikimoms svetainėms ir jų savininkams.
Visai neseniai abejojau ar viešinti savo pavardę, nes tai taip pat atrodė, kaip didelis etapas atskleidžiant savo realią asmenybę internete. Kol kas per šį barjerą perlipau sėkmingai ir didelių nusiskundimų neturiu – vis vien anksčiau ar vėliau kas nors būtų užregistravęs šiuos domenus. Įdomu, kad perlipęs šį barjerą kiek kitaip pradėjau žiūrėti į visą konfidencialumo reikalą internete. Nežinau, kodėl pasikeitė mano mąstymas, tačiau galbūt supratau, jog siekiant pikto reikia šiek tiek daugiau, nei vardo ir pavardės (nors išties pasistengus užtenka ir tiek). Bet vis dėl to turiu tą savisaugos jausmą ir prieš įrašant savo tikrus duomenis bet kokioje svetainėje pagalvoju ar tikrai verta ir ar tikrai tai įmonei/svetainei/socialiniam tinklui reikalingi mano tikri duomenys. Visose išvardintuose puslapiuose esu įpratęs pasirašinėti realiu vardu (viskas prasidėjo nuo pirmo įrašo nežinau.lt). Man atrodo, jog žmonėms mieliau kreiptis ne į slaPyvArdAuskas2451, bet į žmogų, o vardas tam ir skirtas, kad jį naudotumėme, o ne laikytumėme vien paso įrašuose. Taip pat pastebėjau, jog pateikus mokytojui ar kitam oficialiam asmeniui nuorodą į šį blogą, jie kiek sutrinka, tačiau iškart supranta, kur ir dėl ko ten keliaus, o ar slapyvardauskas.lt jiems ką nors pasakytų? Tikriausiai ne.
Taip pat man patiko keletas komentaruose išsakytų minčių.
- Išsamus aprašymas gali sukelti išankstinį nusistatymą prieš autorių ir jo darbus.
- Tavo tekstai kalba už tave.
Sutinku su abiem teiginiais. vienastoks teisingai pastebėjo, kad dažnai lankytojai visiškai be reikalo nusistato prieš autorių vien perskaitę jo aprašymą, pomėgius ir darbus. Nemanau, jog tai turi turėti didelės įtakos straipsnių kokybei ar minčių svarbai. Kiekvienas mūsų turi savo nuomonę, kurią gali laisvai išreikšti, o kai ji kritikuojama be pagrindo ir konkrečių argumentų, diskusija tampa bereikšmė – lieka tik pykčio proveržis.
Negaliu teigti, kad mano tekstai kalba apie mane. Šiuo metu vis dar jaučiu kaip formuojasi mano rašymo maniera ir minčių dėstymas, straipsnių logika. Pavyzdžiui, vienastoks susidarytas įvaizdis yra dalis visų straipsnių – jo pikantiškų pastabėlių, kartkartėmis pasirodančių ironiškų ir ne visiems suprantamų minčių. Tokius tekstus įdomu skaityti, nes jie atskleidžia nemažai tiesos apie patį autorių – kuo jis domisi, kas jam nepatinka, ką jis vertina ironiškai, o ką neigiamai.
Taip pat negaliu suprasti žmonių, kurie agresyviai kišasi į asmeninį gyvenimą, kai žmogus specialiai tam atsitvėręs. Jau seniai nebėra paslapties apie vienastoks asmenybę, tačiau aš niekaip nesuprantu žmonių, kurie nuolatos stengiasi visur vartoti jo vardą ir pavardę – juk žmogus specialiai pasivadino vienastoks, tad gerbkime jo norus ir internete kreipkimės į jį slapyvardžiu. Dar visai neseniai buvau susidaręs tokį įspūdi, jog visi nori pasigirti, kad va – jie žino šios asmenybės realų vardą ir pavardę. :)
Vertėtų paminėti ir tai, kad dauguma žmonių visiškai neatsakingai vartoja pažįstamų, kolegų ir draugų pavardes internete. Tikriausiai, pastebėjote, jog savo tinklaraštyje rašydamas apie tam tikrus asmenis naudoju inicialus. Visų pirma, žmogui gali nepatikti, kad jo vardą ir pavardę skelbi viešai, antra, tai etikos ir pagarbos klausimas. Manau, pirmu turėtumėme atsiklausti ar galime jį paminėti vienoje ar kitoje vietoje. O kam reikės, tas supras apie ką rašoma tekste.
Taigi, asmeninė informacija internete turi būti atitinkamai pasverta – ar ji reikalinga, naudinga, taip pat reiktų deramai vertinti kitų norus bei etiškai elgtis su kitų konfidencialia informacija. Leiskite savo tekstams, kalbėti už jus!
Komentarai
[…] nemėgstame įkyruolių smalsumo, nors suprantame, kad išvengti jo nepavyks. […]
Dekoju uz informacija!